Serena Williams a fost învinsă de chinezoaica Qiang Wang, numărul 29 mondial, 6-4, 6-7, 7-5.

În setul decisiv americanca a salvat două mingi de meci dar a pierdut în cele din urmă pe propriul serviciu. Toamna trecută, la US Open, Serena a învins-o pe Wang cu 6-1, 6-0, în doar 45 de minute.

Chinezoaica o va întâlni în continuare pe tunisianca Ons Jabeur, care își continuă parcursul foarte bun. După Joana Konta și Caroline Garcia, a învins-o și pe Caroline Wozniacki, 7-5, 3-6, 7-5.

După înfrângerea de astăzi, Wozniacki și-a încheiat cariera. Jucătoarea daneză, fostă lideră mondială, anunțase de anul trecut că se va retrage după Australian Open.

În competiția de dublu de la Melbourne, Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au oprit în turul al doilea, învinși surprinzător de australienii Max Purcell și Luke Saville, posesorii unui wild card, scor 7-6, 4-6, 6-4.