Ministrul Sportului a salutat performanța istorică reușită de înotătorul David Popovici la Mondialele de natație, unde a cucerit medaliile de aur în probele de 100 și 200 m liber.

Eduard Novak a comentat live cursa de 100 m liber de la Budapesta pe contul personal de Facebook, fiind vizibil emoţionat de performanţa sportivului în vârstă de 17 ani.

“Bravo, David. Cum se spune, extraordinar! Vă daţi seama cu cine ne luptăm noi şi în ce condiţii. A câştigat două medalii de aur, o ţară întreagă trebuie să-l primească la aeroport. Eu voi fi acolo. Veniţi şi voi alături de noi, campionul nostru a câştigat”, a spus ministrul, care şi-a exprimat regretul că nu a putut urmări din tribune cursa lui David Popovici: “Din păcate zborul de la ora 17:00 al celor de la Tarom a fost anulat, aşa că nu am reuşit să ajung la Budapesta. Am încercat să văd live competiţia, dar asta este, trebuie să ne adaptăm situaţiei. Urmăresc însă live să văd ce va reuşi campionul nostru în seara asta”.

David Popovici (CS Dinamo), debutant la Mondialele de seniori, a adus primele două titluri mondiale în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. România mai are două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001). Bilanţul României la Mondiale este acum de patru medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

Popovici este al doilea înotător din toate timpurile care reuşeşte să câştige aur în probele 100 şi 200 m liber la aceeaşi ediţie a Campionatelor Mondiale, după americanul Jim Montgomery, care a reuşit acest lucru în 1973, la Belgrad.