SCM Râmnicu Vâlcea a obținut prima victorie în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vineri seara, în Sala „Traian”, echipa s-a impus contra campioanei Germaniei, Bietigheim, scor 34-27 (20-18).

La primul meci în grupele Ligii Campionilor la Vâlcea, după o pauză de șase ani, elevele lui Florentin Pera au făcut un meci mare și au învins la scor campioana Germaniei.

SCM Râmnicu Vâlcea a înscris nu mai puțin de 20 de goluri în prima repriză, iar româncele aveau un avantaj de două goluri la pauză.

În partea secundă, campioana României s-a distanțat pe tabelă și nu a lăsat formația din Germania să se apropie la mai mult de trei puncte,.

Din grupa C a Ligii Campionilor mai fac parte Buducnost și Brest.

În următoarea rundă, pe 12 octombrie, campioana României va juca în deplasare, contra celor de la Brest.

În acest sezon, România are două reprezentate în Liga Campionilor.

Duminică, de la ora 17:50, vicecampioana CSM București va juca pe terenul lui Esbjerg, în grupa B.