Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur, la bârnă şi sol, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, primul său concurs ca senioară.

La 15 ani, Sabrina s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte, fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda, 12,900, şi de australianca Breanna Scott, 12,800, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

În finala de la bârnă, Sabrina, antrenată de mama sa, Camelia Voinea, şi de Cristian Moldovan, a fost notată cu 13,766, argintul revenind ucrainencei Ana Laşcevska, 13,333, în timp ce bronzul a revenit germancei Emma Leonie Malewski, cu 13,233.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul al patrulea la paralele, cu 14,633, fiind la o zecime de medalie. Aur a fost câştigat de ucraineanul Ilia Kovtun (14,966), argintul a fost obţinut de filipinezul Carlos Edriel Yulo (14,933), iar bronz a fost adjudecat de turcul Ferhat Arican (14,733).

La cea de-a 15 ediţie a Cupei Mondiale de la Doha au participat 154 de gimnaşti.