Filosoful Mihai Șora a salutat, printr-un mesaj pe Facebook, performanța tânărului înotător David Popovici, medaliat cu aur la Mondialele de Natație.

“Cine este în zorii fiecărei zile, de la 6:30, cufundat în bazin, înotând și iar înotând, antrenându-se până la epuizare, pentru a fi tot mai bun, mai hotărât, mai rapid…? Și cine – prin efort, concentrare și abnegație – își înmulțește talanții?

Avem multe de învățat, dragi prieteni, de la acest tânăr ieșit din comun…
Cinste lui!

Bravo, domnule David Popovici!”, a scris centenarul gânditor, care recomandă un portret al lui David Popovici, realizat de revista DOR.

David Popovici a obținut, luni seara, medalia de aur în proba de 200 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de natație de la Budapesta.

În vârstă de 17 ani, tânărul sportiv a încheiat cursa cu timpul de 1 min 43 sec 21/100.

David Popovici și-a trecut în palmares primul titlu mondial din carieră.

“M-am gândit la voi toți.
Vă mulțumesc!”, a scris David Popovici după performanța reușită.

Legitimat la CS Dinamo, David Popovici a adus primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc.

România mai avea până acum două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001). Bilanţul României la Mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

Robert Glință s-a clasat al 8-lea (ultimul), luni seară, în finala de 100 m spate.

Marți, David Popovici va evolua în serii la 100 m liber.

Seriile pentru 50 m spate, probă în care este înscris Robert Glinţă, sunt programate vineri.