În fața propriilor suporteri, Bayern Munchen a învins FC Barcelona cu scorul de 2-0 (‘0-0), marţi seara, într-un meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Bavarezii au făcut diferenţa în primele zece minute ale reprizei secunde, când au marcat prin Lucas Hernandez (‘50), după un corner, şi Leroy Sane (‘54), după o acţiune personală, notează Agerpres.

Barca a ratat mai multe ocazii clare de gol, cele mai mari prin Robert Lewandowski (‘18, ‘21, ‘43) şi Pedri (‘63) – bară.

Liverpool a câştigat greu cu Ajax, cu 2-1, golul victoriei fiind semnat de fundaşul camerunez Joel Matip (‘89).

Scorul serii a fost reuşit de FC Bruges, care a surclasat-o pe FC Porto cu 4-0, chiar pe ”Dragao”. Ferran Jutgla (‘15 – penalty), Kamal Sowah (‘47), Andreas Olsen (‘52) şi Antonio Nusa (‘89) au marcat pentru Bruges, care devine prima echipă belgiană care a început grupa cu victorii consecutive în Champions League.

Eintracht a reuşit prima sa victorie în grupele Ligii Campionilor, 1-0 cu Olympique Marseille, pe Velodrome, după ce fusese învinsă acasă de Sporting Lisabona cu 3-0.

Bayer Leverkusen a întrecut-o pe Atletico Madrid cu 2-0, golurile ”aspirinelor” fiind reuşite în ultimele zece minute ale meciului de Robert Andrich (‘84) şi Moussa Diaby (‘87).