Deținătoarea trofeului, FC Liverpool nu a reușit să întoarcă înfrângerea cu 1-0 din tur în fața lui Atletico Madrid și nu a obținut calificarea nici după prelungiri.

Golul din primele 90 de minute a fost marcat de Georginio Wijnaldum pe finalul primei reprize, iar în prelungiri Firmino a readus speranțele englezilor, marcând în minutul 94.

Rezerva lui Atletico – Marcos Llorente a bifat însă o „dublă” în minutele 97 și 105, iar tabela a închis-o Alvaro Morata în utimele secunde. Cu 3-2 scor final și 4-2 la general, echipa antrenată de Diego Simeone avansează în sferturi.

La Paris, cu tribunele goale, din cauza restricțiilor împotriva coronavirusului, PSG s-a calificat după ce a învins-o cu 2-0 pe Borussia Dortmund. Nemții câștigaseră acasă cu 2-1 în prima manșă.

Golurile francezilor au fost marcate de Neymar în minutul 28 și fundașul Juan Bernat în prelungirile primei părți.

Borussia a terminat meciul în zece jucători, Emre Can fiind eliminat în minutul 89.

Ultimele patru meciuri din optimile Champions League se vor disputa săptămâna viitoare.