Două mari forțe ale fotbalului mondial, Juventus Torino și Real Madrid, au pierdut meciurile din prima manșă a optimilor Champions League.

Real a fost învinsă cu 2-1 pe „Santiago Bernabeu” de Manchester City.

Spaniolii au deschis scorul prin Isco în minutul 60, iar pentru englezi au marcat apoi Gabriel Jesus în minutul 78 și căpitanul Kevin De Bruyne, din penalty, în minutul 83.

Madrilenii au terminat meciul în zece, după ce Sergio Ramos a fost eliminat în minutul 86, pentru un fault la marginea careului că ultim apărător.

Juve a cedat cu 0-1 în deplasare la Olympique Lyon – golul francezilor a fost marcat de Lucas Tousart în minutul 31.

Torinezii nu au reușit măcar să egaleze până la final, deși l-au avut pe teren pe golgeterul all-time al competiției continentale – Cristiano Ronaldo.

Primele meciuri din retururile optimilor Champions League se vor juca peste două săptămâni.