Înotătoarea americană Lydia Jacoby, în vârstă de 17 ani, a produs surpriza, marţi, reuşind să cucerească medalia de aur în proba de 100 m bras din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Compatrioata sa Lilly King, campioana de la Rio (2016) şi deţinătoarea recordului mondial, s-a clasat doar pe poziţia a treia.

Sud-africana Tatjana Schoenmaker din Africa de Sud a fost cea care s-a aflat la conducere în prima parte a finalei, dar a terminat pe locul secund.

Lydia Jacoby a revenit pe cea de-a doua lungime de bazin, impunându-se cu timpul de 1 min 04 sec 95/100.

Prima înotătoare din Alaska participantă la Jocuri, Lydia Jacoby se făcuse deja remarcată cu ocazia selecţiilor americane, unde a doborât recordul personal cu aproape trei secunde.