David Popovici a ocupat locul 6 în cursa de 100 de metri liber de la Campionatul Mondial de Natație din Japonia. Deținător al recordului mondial la această probă, sportivul român nu a reușit să prindă podiumul nici la această probă, după locul patru obținut la proba de 200 de metri.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

David Popovici nu a reușit să își apere titlul obținut anul trecut la proba de 100 de metri liber pentru care deține și recordul mondial.

Medalia de aur a fost obținută de australianul Kyle Chalmers cu 47 de secunde și 15 sutimi, care totuși nu a bătut recordul lui David. Apoi s-a clasat americanul Jack Alexy cu 47,31.

David, de pe locul șase, a avut un timp de 47 de secunde și 83 de sutimi.

A fost ultima cursă a lui David Popovici la Fukuoka. În urmă cu câteva zile sportivul român a ocupat locul patru la proba de 200 de metri.

Imediat după cursă, Popovici a spus citez „Uneori câștigi, alteori iei locul patru. Acesta este sportul”, subliniind însă că are lucruri de învățat în urma acestei experiențe.

Sursa foto: Shutterstock