Cea de–a doua semifinală a Euro 2020 se va juca între Anglia și Danemarca. Sâmbătă seară, primul meci din sferturi Cehia – Danemarca de pe Stadionul Olimpic din Baku a fost câștigat de  Danemarca, scor  2-1. Primul gol a fost marcat în minutul 5 de danezi. Următorul – abia în minutul 42 tot de ei, iar 7 minute mai târziu, cehii au marcat și primul singurul gol prin Patrik Schick.

A fost cel de al 5-lea gol al cehului la EURO 2020, cu care l-a egalat pe Ronaldo în fruntea clasamentului golgheterilor.

În celălalt meci Anglia a învins categoric reprezentativa Ucrainei, scor 4-0, pe Stadionul Olimpico, din Roma. Scorul a fost deschis în minutul 4.

Anglia a cedat deliberat posesia jocului în ultimele minute.De altfel, spre final ambele echipe au jucat la trecerea timpului.

Deși a pierdut cu 0-4, Ucraina a încheiat cea mai bună participare din istorie la un turneu final European.

Prima semifinală se va juca între Italia și Spania, marţi, la Londra.