Chelsea şi Ajax Amsterdam au reușit „spectacolul serii” în etapa a 4-a a grupelor Champions League. Englezii și olandezii au terminat la egalitate, 4-4, la Londra, în Grupa H.

„Lăncierii”, la care Răzvan Marin a fost rezervă, au fost aproape siguri că vor obține o victorie, după ce au condus cu 1-0 şi 4-1, dar au încasat apoi 3 goluri în doar 12 minute.

Unul dintre motivele semi-eșecului este faptul că au rămas în 9 jucători, ambii fundași centrali ai lui Ajax, Daley Blind și Veltman fiind eliminați la aceeași fază, în minutul 69.

Pentru gruparea batavă au marcat Quincy Promes și Van de Beek, plus autogolurile lui Tammy Abraham și Kepa Arrizabalaga. Pentru Chelsea au înscris Jorginho de doua ori din penalty-uri, Azpilicueta și Reece James. Britanicii reușiseră şi golul al 5-lea, tot prin Azpilicueta, dar acesta a fost anulat după arbitrajul video, pentru un henț.

O victorie surprinzătoare a reușit şi Borussia Dortmund, 3-2 cu Internazionale Milano, după ce italienii au condus cu 2-0 la pauză. Marocanul Hakimi a bifat însă o „dublă” şi împreună cu Julian Brandt a întors rezultatul pentru germani.

Și Valencia a fost condusă de francezii de Lille în Spania, dar apoi a marcat de 4 ori în ultimele 25 de minute și a câștigat cu 4-1.

Deținătoarea trofeului, FC Liverpool a trecut cu 2-1 de belgienii de la Genk, la care Ianis Hagi a fost lăsat pe banca de rezerve.

Napoli a remizat pe teren propriu cu Salzburg, 1-1, pentru austrieci a înscris din nou tânărul atacant norvegian Haaland, din lovitura de la 11 metri.

Zenit Sankt Petersburg a cedat în Rusia: 0-2 cu Leipzig, iar Olympique Lyon, cu portarul Ciprian Tătăruşanu tot rezervă, a învins-o cu 3-1 pe Benfica Lisabona.

În fine, FC Barcelona a terminat doar la egalitate pe „Camp Nou” cu Slavia Praga: 0-0. Nicolae Stanciu a fost titular la campioana Cehiei, a jucat până în minutul 63 și a primit un cartonaş galben.