Plecat din pole position, olandezul Max Verstappen a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, etapa a 20-a a Campionatului Mondial, desfăşurată pe circuitul Interlagos de lângă Sao Paulo.

Pilotul Red Bull a fost urmat de francezul Pierre Gasly, de la Toro Rosso-Honda, notează Agerpres.

Podiumul a fost completat de spaniolul Carlos Sainz Jr, de la McLaren, care a recuperat după ce a pornit de pe ultima poziţie a grilei de start, din cauza unei pene în calificări, a profitat de o sancţiune de 5 secunde impusă britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), după un acroşaj cu thailandezul Alexander Albon (Red Bull) în ultimele tururi.

Monoposturile Ferrari, conduse de germanul Sebastien Vettel şi de monegascul Charles Leclerc, s-au atins în turul cu numărul 66, la încercarea celui din urmă de a-l depăşi pe fostul campion mondial.

Ambii piloţi au fost constrânşi să abandoneze, ceea ce l-a avantajat pe Pierre Gasly, care reușește primul său podium în Formula 1, în penultima cursă a sezonului 2019.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a abandonat după ce motorul şi-a pierdut din putere.