Miercuri s-au jucat trei meciuri la Cupa Mondială de Rugby din Japonia. Argentina a învins Statele Unite ale Americii, Scoția a “zdrobit” Rusia și Țara Galilor a trecut greu cu emoții de Fiji.

“Pumele” argentiniene au întrecut “vulturii” americani, cu 47-17, ieșind din competiție cu o victorie care le-a asigurat locul al 3-lea în Grupa C și prezența la următoarea ediție a mondialului.

Partida s-a disputat la Kumagaya, iar Argentina a reușit 6 eseuri, toate transformate. Din grupă s-au calificat în sferturi Anglia și Franța, care se vor întâlni între ele sâmbătă, la Yokohama.

Tot miercuri, Scoția le-a administrat rușilor cea mai drastică înfrângere de până acum: 61-0.

“Ciulinii” insulari au marcat 9 eseuri, 8 transformate, și înaintea ultimei runde a grupelor sunt pe locul al 3-lea, cu 10 puncte, după Irlanda, care are 11. Lidera este Japonia, cu 14 puncte.

În fine, Țara Galilor a depășit Fiji cu 29-17 și și-a asigurat calificarea, cu 14 puncte adunate în Grupa D.

Va fi urmată în sferturi de Australia, cu 11 puncte, iar Fiji a rămas cu 7, după ce și-a terminat de jucat meciurile.

Joi va fi zi de pauză la Cupa Mondială de Rugby, iar vineri se joacă o singură partidă, între “cangurii” australieni și naționala Georgiei.