Mai întâi, echipa din Capitală a trecut de lidera neînvinsă a grupei sale, Metz Handball, 32-27.

Elevele lui Adi Vasile veneau după o înfrângere usturătoare în Ungaria, la 10 goluri, cu Ferencvaros, și mai erau cotate cu șanse foarte mici de calificare în sferturi.

În Sala Polivalentă a strălucit însă Cristina Neagu, care a marcat aproape jumătate din golurile tigroaicelor, 14, iar Andreea Lekic a contribuit și ea cu 6 reușite.

CSM București rămâne pe locul al 5-lea, dar este la egalitate de puncte cu a 4-a clasată, Kristiansand, pe care o va înfrunta sâmbătă în deplasare. Primele patru locuri duc în sferturile de finală.

SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat în Suedia, 23-17 cu Savehof.

Kristina Liscevic a fost cea mai bună marcatoare, cu 6 goluri dar o contribuție importantă a avut și portărița Marta Batinovic, care a apărat și două aruncări de la 7 metri.

Campioana României este la a doua victorie consecutivă.

SCM Râmnicu Vâlcea este pe locul al 4-lea în grupa sa și va juca următorul meci tot sâmbătă, cu campioana ultimelor trei ediții, ETO Gyor.