Sparta Praga a învins-o cu 4-1, în deplasare, pe MFK Karvina în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Cehiei.

Gazdele au deschis scorul prin Ondrej Lingr în minutul 33, dar Sparta a revenit după pauză şi a punctat de patru ori, prin David Moberg-Karlsson, Adam Hlozek, Borek Dockal şi Adam Karabec, ultimul în prelungiri.

Fostul portar al lui FCSB, Florin Niţă a fost rezervă la gruparea din capitala Cehiei.

În celelalte meciuri jucate duminică, FK Teplice a remizat cu SFC Opava: 2-2, iar Bohemians 1905 Praga a depășit-o pe Dynamo Ceske Budejovice cu 3-2.

Pe primul loc este Slavia Praga cu 64 puncte, urmată de Viktoria Plzen – 56 puncte, FK Jablonec – 43 puncte, Slovan Liberec – 42 puncte, Banik Ostrava – 40 puncte și Sparta Praga, cu 38 puncte.