Univeristatea Craiova a invins-o pe rivala concitadina FC U 1948 cu 2-0, in etapa a 11-a a Ligii Intai.

Aproximativ 9000 de spectatori s-au aflat in tribunele stadionului Ion Oblemenco iar in primul sfert de ora meciul a fost intrerupt cateva minute dupa ce fanii au aruncat fumigene si torte in teren.

Dan Nistor a deschis scorul in debutul reprizei secunde cu un sut de la marginea careului, dupa gafa a unui adversar, iar Baiaram a pecetluit victoria in minutul 85. Invinsii au jucat in 10 din minutul 72 cand atacantul italian Compagno a primit rosu direct fiindca l-a lovit pe portarul Pigliacelli.

Gazda aseara, nou promovata FC U Craiova 1948 a trimis un singur sut spre poarta adversa si a ajuns la 7 meciuri consecutive fara victorie. Universitatea a urcat pe locul al 5-lea insa ramane la 11 puncte de liderul CFR Cluj care a trecut ieri cu 2-1 de Gaz Metan Medias. Condusa din minutul 13, campioana a revenit dupa pauza: Petrila a egalat iar apoi i-a pasat decisiv lui Deac, in minutul 59.

In fine, tot ieri, FC Voluntari a invins-o cu 1-0 pe Farul Constanta si este pe locul al 4-lea in clasament.

Runda se incheie diseara cu meciul dintre ultima clasata, Academica Clinceni si FC Botosani.

Urmeaza doua saptamani de pauza in campionat: echipa nationala va juca in preliminariile Cupei Mondiale: vineri in deplasare cu Germania si luni, in Ghencea, cu Armenia.