“Este o provocare mare”, spune Simona Halep înaintea partidei cu Karolina Pliskova din semifinalele turneului de la Miami.

Dacă o învinge pe cehoaică, Simona va redeveni numărul 1 mondial. Ea spune că îi place să joace sub presiune și recunoaște că nu se aștepta să aibă atît de repede oportunitatea de a reveni în fruntea clasamentului WTA.

Halep a vorbit și despre victoria 6-4, 7-5 obținută în sferturi în fața chinezoaicei Qiang Wang. Ea spune că în setul al doilea, în care a revenit spectaculos, de la 1-5, totul s-a schimbat în momentul în care a realizat că are o atitudine negativă și trebuie să se concentreze mai mult la joc.

După ce a trecut de Marketa Vondrousova, 6-3, 6-4, Karolina Pliskova a prefațat și ea meciul cu Halep, programat vineri, la ora 3.00, ora României. Cehoaica, numărul 7 mondial, a dezvăluit că s-a antrenat cu viitoarea ei adversară la Miami, înainte de startul turneului – au jucat și un set iar Simona s-a impus cu 6-0.