Simona Halep s-a oprit în optimile turneului de la Roma și a ratat șansa de a reveni pe primul loc în tenisul mondial.

Cea mai titrată jucătoare română a fost eliminată în set decisiv de cehoaica de 19 ani Marketa Vondrousova. Ea a câștigat cu 6-2 primul set, l-a pierdut cu 5-7 pe următorul, iar în ultima parte a cedat cu 3-6, după două ore și 10 minute de joc.

Tot joi, Mihaela Buzărnescu a ajuns în optimi după ce a beneficiat de abandonul nemțoaicei Julia Goerges, care s-a retras din cauza unor probleme medicale în setul al 3-lea al partidei, la scorul de 4-4. Românca a câștigat primul set la 4, iar adversara ei a egalat apoi, 6-3.

Buzărnescu o va înfrunta în acesta seară pe lidera mondială, Naomi Osaka.

Amintim, ambele jucătoare române au evoluat azi în turul al doilea, după ce miercuri partidele lor au fost amânate din cauza ploii.

Turneul Premier de la Roma are premii de 3 milioane și jumătate de dolari.