Simona Halep a fost învinsă, după un meci extrem de disputat, de elvețianca Belinda Bencic, a 45-a în ierarhia WTA.

Ea a câștigat primul set cu 6-4, l-a pierdut pe al 2-lea cu 4-6, iar în setul decisiv a fost dominată clar de adversară, care s-a impus cu 6-2, după două ore și 15 minute de joc.

Bencic o va întâlni în semifinale pe Carla Suarez Navarro sau ucraineanca Elina Svitolina, care se confruntă tot joi.

Simona Halep și-a asigurat însă spatele în clasamentul mondial. A 2-a jucătoare a lumii nu mai poate fi depășită, cel puțin deocamdată, nici de Karolina Pliskova.

Cehoaica de pe locul al 5-lea WTA a fost scoasă din sferturi de taiwaneza Su-Wei Hsieh, a 31-a în ierarhia profesionistă.

Asiatica de 33 de ani, care a eliminat-o și pe Angelique Kerber în optimi, a revenit spectaculos în fața Pliskovei, care conducea cu 5-1 în setul decisiv, impunându-se cu scorul de 6-4, 1-6, 7-5.

Su-Wei Hsieh a ajuns în premieră într-o semifinală la acest nivel și se va lupta acum cu Petra Kvitova, care a trecut de slovaca Viktoria Kuzmova.

Turneul de la Dubai are premii de două milioane 830.000 de dolari.