Shura Kitata a câştigat, duminică, cea de-a 40-a ediţie a maratonului de la Londra, impunându-se în 2 ore 05 minute 41 secunde.

Deţinătorul titlului, recordmanul mondial kenyan Eliud Kipchoge, care va împlini 36 de ani luna viitoare, nu a rezistat timpului impus pe final de Kitata şi s-a clasat doar pe poziţia a opta, la 1 min 08 sec, suferind astfel primul său eşec din ultimii şapte ani.

Al doilea mare favorit, etiopianul Kenenisa Bekele, a declarat forfait vineri, din cauza unei accidentări.

Maratonul londonez s-a desfăşurat cu porţile închise şi cu reguli sanitare stricte, pe o buclă de 2,15 km, din cauza pandemiei de coronavirus.

Cursa feminină de la Londra s-a încheiat cu victoria deţinătoarei recordului lumii, kenyana Brigid Kosegei (26 ani), cronometrată în 2 h 18 min 58 sec. Americanca Sara Hall s-a clasat pe poziţia secundă, în 2 h 22 min 01 sec, după ce a depăşit-o pe ultimii metri pe campioana mondială Ruth Chepngetich din Kenya.