Învingători la Londra cu 1-0, oladenzii au deschis aseară scorul în minutul 5, prin de Ligt iar la pauză a fost 2-0 în urma reușitei lui Ziyech. Tottenham a răsturnat rezultatul prin hattrickul brazilianului Lucas Moura. El a egalat în interval de 5 minute, 55-59 și a dat lovitura când nimeni nu mai credea, în al 6-lea minut de prelungire. Deși indicase 5 minute de prelungire, arbitrul a mai lăsat încă două după gol, jucătorii lui Ajax s-au năpustit în atac dar nu au mai reușit să amenințe porata lui Lloris și s-au prăbușit în lacrimi pe gazon la ultimul fluier.
S-a jucat pe contre în permanență și ambele echipe au mai ratat ocazii mari. Hotspurs a avut trei bare, două la interval de secunde în minutul 87, lăncierii o bară în minutul 79.
Tottenham Hotspurs va juca prima finală de Champions League din istoria clubului, pe întâi iunie, la Madrid, cu FC Liverpool. Va fi a doua finală englezească a competiției după cea dintre Manchester United și Chelsea din 2008.