Echipa națională de tineret a făcut un pas important spre calificarea la Campionatul European din 2021.

“Micii tricolori” au învins cu 4-1 Finlanda și au trecut pe locul al 2-lea în grupă.

În meciul jucat joi seară pe stadionul din Voluntari, toate cele 4 goluri au fost marcate de mijlocașul de 19 ani al Universității CraiovaValentin Mihăilă, 3 în prima repriză și unul în minutul 78, după ce finlandezii au deschises scorul încă din minutul al 3-lea, prin Kairinen.

Selecționata pregătită de Mirel Rădoi a bifat al 3-lea meci la rând cu cel puțin 3 goluri marcate, după victoriile cu 3-0 obținute în partidele cu Ucraina și Irlanda de Nord.

România a depășit acum Finlanda și a urcat momentan pe primul loc, peste Danemarca, echipă care va întâlni vineri Ucraina în deplasare.