Echipa națională de handbal feminin s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia, după o revenire spectaculoasă reușită în meciul decisiv cu Ungaria.

România s-a impus la limită, 28-27, după ce a fost condusă pe aproape toată durata partidei.

Ungaria a început în forță – a condus 5-0 iar la pauză și-a mărit avantajul, 16-10.

Handbalistele tricolore s-au apropiat la un gol în minutul 50 iar finalul a fost incandescent. Ungaria, care avea și varianta egalului pentru a merge mai departe, conducea 27-25 cu două minute înainte de final.

România a egalat însă cu 30 de secunde rămase de joc și, după o intervenție excelentă a Denisei Dedu, Cristina Neagu a adus calificarea cu o aruncare de la 7 metri obținută de Pristavița.

Echipa pregătită de Tomas Ryde merge astfel mai departe alături de Spania și Muntenegru. În grupele principale România va înfrunta Rusia, Japonia și Suedia.