Victorie pentru echipa națională de handbal feminin a României în meciul împotriva Poloniei de la Campionatul European. Româncele au depășit Polonia cu scorul de  28-24, și s-au calificat în faza grupelor principale de la Campionatul European de handbal feminin

Prima repriză a meciului cu Polonia a s-a desfășurat aproape ca o continuare a meciului cu Germania. Au fost mai multe pe construcție, și au lipsit sclipirile Cristinei Neagu. Primul gol al vedetei echipei României a venit abia în minutul 17.

În repriza a doua, România a arătat cu totul schimbată în bine. Apărarea a fost de netrecut, iar polonezele au început să se grăbească și să greșească. Cristina Neagu a fost sigură în loviturile de la 7 metri, Cristina Laslo și-a asumat aruncări în momente cruciale, iar Ostase a găsit mereu culoarul de demarcare. Scorul părții secunde a fost 17-9 pentru România, care merge în grupa principală de la Euro.

Ultimul meci, cel de luni, cu Norvegia, va decide și cu câte puncte. Cele din disputa cu Polonia nu vor conta.