România a încheiat Campionatele Europene de judo pentru seniori de la Praga cu o medalie de argint, cucerită de Andreea Chiţu la cat. 52 kg.

Ultimii trei sportivi români care au intrat în competiţie sâmbătă au pierdut încă din fazele preliminare.

La cat. 90 kg, Alex Creţ, medaliat cu argint la Europenele de juniori, la începutul lunii, a fost învins în primul tur de polonezul Tomasz Szczepaniak.

Eduard Şerban, care a cucerit bronzul european la juniori şi tineret luna aceasta, a pierdut în turul al doilea la cat. 100 kg, în faţa germanului Karl-Richard Frey.

Luca Kunszabo a pierdut la rândul său meciul de debut, în optimile cat. +100 kg, în faţa georgianului Guram Tuşişvili, fost campion mondial.

România a participat cu 13 judoka la Europenele de la Praga, opt la masculin şi cinci la feminin.