Ateltico Madrid va juca finala Supercupei Spaniei cu concitadina Real, după ce a învins-o spectaculos pe FC Barcelona, scor 3-2, în cea de-a doua semifinală, jucată aseară la Jeddah, în Arabia Saudită.

A fost 0-0 la pauză, după o primă repriză dominată de catalani, dar cu puține ocazii de gol.

Atletico a dedschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Koke, însă Messi a egalat după numai 5 minute.

Starul argentinian a reușit la scurt timp “dubla”, dar golul său a fost anulat de VAR pentru un henț în construcția fazei.

Griezmann a făcut 2-1 împotriva fostei sale echipe, în minutul 62, iar forcingul Barcei a continuat și un alt gol înscris de Pique a fost anulat pentru offside.

Cinci minute mai târziu, portarul grupării “blaugrana”, Neto – înlocuitorul accidentatului Ter Stegen a provocat un penalty transformat de Alvaro Morata, iar trupa lui Simeone a dat lovitura pe un contra atac în minutul 86, marcator Correa.

Atletico Madrid va juca pentru trofeul Supercupei Spaniei duminică, cu rivala concitadină Real Madrid, care, va amintesc, a învins-o cu 3-1 pe Valencia în prima semifinală.