Real Madrid și FC Barcelona au fost eliminate din Cupa Spaniei în sferturile de finală, deși au tratat cu maximă seriozitate meciurile jucate într-o singură manșă.

Galacticii lui Zidane au pierdut pe Bernabeu, 3-4 cu Real Sociedad.

Bascii au condus cu 3-0: fostul madrilen Odegaard a deschis scorul la jumătatea primei reprize iar Isaak a reușit o dublă în interval de 3 minute după pauză.

Marcelo a redus diferența dar după 10 minute s-a făcut 1-4. Finalul a fost palpitant: au marcat Rodrygo și Nacho pentru gazde, Sociedad a rămas în 10 în al 5-lea minut al prelungirilor, iar Sergio Ramos a ratat apoi ocazia de a egala.

S-a încheiat 3-4.

A urmat meciul Barcelonei de la Bilbao. Cu Messi titular și doar Griezmann lăsat pe bancă dintre titularii obișnuiți, catalanii nu și-au creat decât 2-3 ocazii de gol iar Atletic a dat lovitura în minutul 93 – autogol Busquets cu capul după o centrare în forță.

FC Barcelona jucase ultimele șase finale ale Cupei Spaniei, o serie fără precedent.

Este pentru prima dată după zece ani când ambele superputeri ale Spaniei ratează semifinalele Cupei. Alături de Bilbao și Sociedad, în penultimul act s-au mai calificat Granada și divizionara secundă Mirandes.