Rapid s-a calificat in optimile de finală ale Cupei Romaniei dupa ce a trecut la lovituri de departajare de CS Mioveni.

Argesenii au gazduit unica mansa si au ratat cea mai mare ocazie a meciului in minutul 90, cand portarul Draghia i-a salvat pe giulesteni. Nu s-a marcat nici in prelungiri iar la penaltiuri a ratat doar capitanul celor de la CS Mioveni, Bogdan Rusu.

Alaturi de Rapid, ieri au mai castigat in saisprezecimile Cupei FC U Craviova, FC Voluntari si Minaur Baia Mare, echipa din liga a 3-a.

FC U Craiova a castigat cu 1-0 in deplasare la Petroul Ploiesti, gol marcat de olandezul Ondaan, aflat la prima reusita pentru olteni;
FC Voluntari a fost condusa de Somuz Falticeni dar a revenit si s-a impus cu 4-1 iar Minaur Baia Mare a invins-o cu 3-1 pe Poli Iasi.

Astazi se vor juca alte 9 meciuri din aceasta runda a Cupei Romaniei.