Naţionala feminină de handbal a României a smuls un rezultat de egalitate cu Austria 33-33 (16-11), duminică seara, în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European – EHF EURO 2022, notează Agerpres.

Echipa antrenată de Adrian Vasile a înscris golul egalizator în ultima secundă a confruntării.

România a controlat jocul în prima repriză şi a intrat la pauză cu un avantaj de 5 goluri, 16-11. Ulterior, Austria a reuşit un joc mai bun.

Tot duminică, Danemarca a surclasat selecţionata Insulelor Feroe cu 39-19, în deplasare.

Danemarca ocupă primul loc în grupă (4 puncte), urmată de România (3 p), Austria (1 p) și Feroe (0 p).

România va juca următoarele meciuri în martie, acasă şi în deplasare cu Danemarca.