Selecţionata Portugaliei, campioana europeană en titre, a câştigat prima ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, în finala jucată pe Stadionul ”Dragao” din Porto.

Lusitanii s-au impus prin golul marcat de Goncalo Guedes (’60).

Portugalia a fost echipa mai ofensivă, deşi Olanda a avut o posesie mai bună, oaspeţii încheind cu un singur şut pe poartă, faţă de şapte ale gazdelor, notează Agerpres.

Olanda a pus mai multă presiune după deschiderea scorului, în timp ce gazdele au acţionat mai mult pe contraatac, irosind câteva oportunităţi de a tranşa disputa. Rui Patricio a prins în doi timpi mingea expediată de Depay (65), De Roon (79) a şutat peste poartă de la circa 20 metri, iar Rui Patricio (82) a fost din nou atent şi a respins mingea trimisă de van de Beek.

Ambele echipe au câştigat în semifinale cu 3-1, Portugalia învingând Elveţia, iar Olanda trecând de Anglia.

Este al doilea trofeu cucerit de naţionala Portugaliei şi trofeul cu numărul 31 din cariera starului Cristiano Ronaldo.

În finala mică, Anglia a învins Elveţia cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.