Înotătorul David Popovici a câștigat, miercuri seara, medalia de aur în proba de 200 metri liber de la Mondialele de natație pentru juniori de la Lima (Peru).

Tânărul a încheiat cursa cu timpul 1:46.18 min și a stabilit un nou record al competiției.

Podiumul a fost completat de ungurul Daniel Meszaros (1:48.98) și italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, transmite Federaţia Română de Nataţie.

David Popovici va mai concura la 100 metri liber. Calificările sunt programate sâmbătă.

Tot la această ediție, prin David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, România a câștigat medalia de aur în proba de ștafetă 4×100 metri liber masculin.

De asemenea, Vlad Stancu a cucerit medalia de argint la 400 de metri liber.