Echipa Manchester United a fost eliminată în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, fiind învinsă la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de formaţia West Ham United, într-o partidă disputată miercuri seara.

Oaspeţii au marcat unicul gol al întâlnirii prin argentinianul Manuel Lanzini, în minutul 9. United a avut o mare ocazie de a restabili egalitatea, trei minute mai târziu, când balonul şutat de spaniolul Juan Mata a lovit bara transversală.

West Ham şi-a luat cu această ocazie revanşa în faţa lui Manchester United după eşecul suferit duminică, la Londra, în campionatul Angliei (1-2).

Antrenorul gazdelor, Ole Gunnar Solskjaer şi-a menajat însă titularii, inclusiv pe starul portughez Cristiano Ronaldo, achiziţionat în această vară, care nu a făcut parte din lotul lui United la jocul de miercuri.

În optimile de finală, West Ham United urmează să întâlnească pe teren propriu formaţia Manchester City, câştigătoarea ultimelor patru ediţii ale competiţiei.

Tot miercuri, Chelsea Londra şi Tottenham Hotspur au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se impune în întâlnirile cu Aston Villa, respectiv Wolverhampton.