FC U Craiova s-a impus pe terenul FC Rapid Bucureşti cu scorul de 3-2 (1-1), luni seara, într-un meci din etapa a 8-a a fazei play-out a Ligii 1.

Antrenorul Adrian Mutu a suferit primul eşec pe banca tehnică în Giulești, chiar în faţa formaţiei pe care a pregătit-o în prima parte a sezonului.

Agerpres noteazî că Rapid a deschis scorul printr-un autogol al fundaşului francez Bradley Diallo (autogol, ’22), dar oaspeţii au egalat pe finalul primei reprize, prin italianul Andrea Compagno (’44), după o lansare superbă venită de la argentinianul Juan Bauza. Compagno a reuşit dubla după pauză (’47), dintr-un penalty, executat cu ”scăriţă”, după ce Bauza a fost faultat de portarul Horaţiu Moldovan.

Rapid a reuşit egalarea (’90+2) prin Alexandru Albu, dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Diallo la Jakub Vojtus. Craiovenii au dat lovitura la ultima fază a meciului, prin belgianul William Baeten (’90+5), după ce Bauza fusese blocat de apărarea giuleşteană.

Rapid venea după opt meciuri fără înfrângere, şapte victorii şi un egal.

FC U Craiova a bifat a cincea victorie în play-out, în care a pierdut un singur meci.