Jucătoarea română de tenis Simona Halep (19 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, marți, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova (68 WTA), scor 6-1, 6-4.

Partida a durat o oră şi jumătate.

Simona Halep, care a câştigat titlul la Moscova în 2013, s-a impus după un meci disputat, în care adversara sa a greşit mult (7 duble greşeli). Halep şi-a adjudecat primul set cu un sec 6-1, însă diferenţa de pe teren nu a fost aşa de mare. Românca a început bine şi setul secund, a condus cu 3-1, dar a pierdut trei ghemuri la rând (3-4). Halep a profitat de noi câteva erori ale adversarei şi a făcut un nou break la 4-4, câştigând cu 6-4, după ce a salvat trei mingi de break în ultimul ghem.

Simona Halep a servit mai bine cu primul serviciu decât adversara sa, care a totalizat mai multe mingi direct câştigătoare (20-7), dar şi mai multe erori neforţate (33-21).

Halep a câştigat şi primul său duel direct cu Potapova, la începutul anului acesta, la Melbourne (Gippsland Tropphy), cu 6-4, 6-4, în turul secund.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 8.200 de dolari şi 55 de puncte WTA, iar în optimi va întâlni o altă rusoaică, Veronika Kudermetova sau Oksana Selehmeteva.

În primul tur la dublu, Monica Niculescu şi rusoaica Vitalia Diatcenko au fost învinse marţi de cuplul Viktoria Kuzmova (Slovacia)/Alexandra Panova (Rusia), cu 7-5, 6-2, după o oră şi 20 de minute.

Niculescu şi Diatcenko au condus cu 4-1 în primul set, dar apoi au pierdut patru ghemuri la rând şi ulterior au cedat cu 5-7, actul secund fiind unul fără istoric.

Cele două s-au ales cu 3.500 de dolari şi un punct WTA la dublu.

Kremlin Cup este dotat cu premii totale de 565.530 de dolari.