FC Hermannstadt va juca și anul următor în Liga 1. Echipa sibiană și-a asigurat încă un sezon în primul eșalon, după ce a câștigat barajul cu Universitatea Cluj.

Formația ardeleană, antrenată de Vasile Miriuță a pierdut miercuri seară returul barajului cu “U” Cluj, scor 0-1, dar va rămâne în Liga 1 în urma victoriei cu 2-0 din prima manșă.

În meciul jucat pe Stadionul Municipal din Sibiu, golul oaspeților a fost marcat de Dorin Goga în minutul 64, dar până la final “șepcile roșii” nu au mai putut înscrie încă odată, pentru a duce partida în prelungiri.

Amintim, victoria sibienilor în deplasare a fost adusă săptămâna trecută de reușitele lui Petrescu și Tsoumou, iar întâlnirea s-a terminat cu o încăierare a fanilor clujeni cu forțele de ordine, incidente în urma cărora un jandarm a fost rănit grav, fiind lovit în cap cu un scaun.

FC Hermannstand a terminat play-out-ul Ligii 1 pe locul al 6-lea, iar “U” Cluj a fost a 3-a în eșalonul secund.

De pe prima scenă au retrogradat Dunărea Călărași și Concordia Chiajna și din Liga a doua au promovat Chindia Târgoviște și Academica Clinceni.