Echipa de handbal feminin CSM București este – matematic – campioana României în actualul sezon. După victoria de ieri cu Dunărea Brăila, CSM a ajuns la un total de 67 de puncte, avans pe care niciuna din echipele de pe următoarele locuri nu l-ar putea recupera.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

CSM București a reușit victoria cu 29-24 în fața echipei Dunărea Brăila, după ce la începutul partidei tigroacele au fost conduse cu 4-3. La pauză, însă, aveau un avantaj de 5 goluri, diferență pe care au păstrat-o până la finalul meciului.

CSM ajunge astfel, matematic, din nou campioana României la handbal feminin, pentru a șasea oară. Are un total de 67 de puncte, cu peste 15 peste Rapid – campioana de anul trecut – și Gloria Bistrița.

Și dacă CSM ar pierde toate cele 3 meciuri pe care le mai are de câștigat, iar Rapid ar învinge în cele 5 partide pe care le mai are în campionat, CSM București tot ar avea avantajul rezultatelor și s-ar menține pe primul loc în clasament, potrivit Gazeta Sporturilor.

În plan intern, CSM mai are de disputat semifinalele Cupei României, iar handbalistele se pregătesc și pentru sferturile Champions League – pe 30 aprilie și 7 mai – împotriva Esbjerg.

Sursa foto: Facebook / CSM București