România U21 a fost eliminată, joi, în semifinalele Campionatului European de tineret, după ce a pierdut în fața Germaniei U21, scor 2-4, într-o partidă desfășurată la Bologna.

Pentru tricolorii U21 este cea mai bună performanță din istorie la un turneu final.

Nadiem Amiri a deschis scorul pentru Germania U21. Fotbalistul lui Hoffenheim a marcat în minutul 21, după ce a depăşit mai mulţi adversari şi l-a învins pe Ionuţ Radu cu un şut bine plasat.

George Puşcaş a înscris pentru 1-1 în minutul 26. Atacantul lui Palermo a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, după un penalty obţinut de Ianis Hagi şi acordat de arbitru după consultarea înregistrării video. Tot Puşcaş a marcat pentru 2-1, în minutul 43, după o centrare primită de la Andrei Ivan şi o reluare excelentă a fotbalistului care evoluează în Italia.

Gian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 în minutul 52, din penalty. Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri după un fault în careu comis de Ianis Hagi. Tot atacantul lui Freiburg făcut 3-2 pentru Germania, în minutul 90, după o lovitură liberă executată bine de la marginea careului. Amiri a stabilit scorul final, 4-2, dintr-o lovitură liberă în urma căreia Alexandru Pașcanu a fost eliminat.

Elevii lui Mirel Rădoi au obținut la acest turneu calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

România: Radu (cpt.) – C. Manea, Paşcanu, Nedelcearu, F. Ştefan – T. Băluţă, Cicâldău (Ciobanu 69) – D. Man, I. Hagi, A. Ivan (Fl. Coman 55) – G. Puşcaş (A. Petre 88)
Rezerve: Căbuz, A. Vlad – R. Boboc, R. Grigore, V. Dragomir, V. Ghiţă, Nedelcu, A. Rus, Olaru
Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: Nubel – Klostermann, Tah (cpt.), Baumgartl, Mittelstädt – Max Eggestein (Maier 89) – Neuhaus (Nmecha 79), Dahoud (Koch 90+4), Öztunali – Waldschimdt, Amiri
Rezerve: Müller, Schubert – M. Richter, Johannes Eggestein, Anton, Serdar, Uduokhai, Koch, Löwen
Selecţioner: Stefan Kuntz