Criza de la FCSB se agravează. Vicecampioana României a fost învinsă cu 3-1 pe teren propriu de FC Voluntari și a ajuns la a 5-a partidă la rând fără victorie.

În meciul disputat la Pitești, ilfovenii au deschis scorul după doar 35 de secunde, prin Cătălin Ţîră. “Roș-albaștrii” au egalat după pauză, în minutul 49, prin Florinel Coman, dar portughezul Ricardinho a punctat și el în minutul 51 și tabela a închis-o autogolul lui Marian Botezatu în minutul 67.

Tebuie spus însă că FCSB a jucat cu 4 juniori debutanți în Liga 1: Botezatu, Ovidiu Perianu, Laurenţiu Ardeleanu, Sorin Şerban, plus Andrei Marc, transferat abia vineri.

Echipa antrenată deocamdată de Vergil Andronachi se află acum pe locul al 10-lea, cu doar 4 puncte din 5 etape, deasupra marii ei rivale, Dinamo, care stă pe poziția a 11-a, cu 3 puncte.

Lidera rămâne CFR Cluj, cu 13 puncte, urmată de Poli Iași, care are 11 puncte. A 3-a este, momentan, este FC Viitorul, la un punct după Iași, dar care poate urca luni seară, după întâlnirea cu FC Botoșani, care începe la ora 21:00.

Tot duminică, Universitatea Craiova a fost și ea învinsă, acasă, de Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, scor 1-0.
Golul a fost marcat de elvețianul Goran Karanovic, în minutul 81. Echipa din Covasna a obținut astfel prima victorie după o serie de 10 înfrângeri și 6 egaluri.