FCSB s-a calificat în playoff-ul Europa League, iar Universitatea Craiova a fost eliminată în turul al 3-lea preliminar.

“Ros-albaștrii” au trecut cu mari emoții de cehii de la Mlada Boleslav în deplasare, marcând golul victoriei în prelungiri.

După 0-0 pe teren propriu, partida din Cehia a păstrat același scor și Ionuț Panțîru a înscris în minutul 91, cu un șut plasat sub transversală la colțul scurt. Gazdele au evoluat în 10 în ultimul sfert de oră după ce Krapka a fost eliminate pentru al 2-lea cartonaș galben. Deasemenea Coman a nimerit bara în minutul 81.

FCSB a interupt astfel seria de 5 meciuri la rând fără victorie: 3 înfrângeri în Liga 1, plus o înfrângere și un egal în Europa League.

Va juca în play-off cu portughezii de la Vitoria Guimaraes, care au scos-o pe Ventspils din Letonia cu scorul general de 9-0. Prima manșă se va disputa în România săptămâna viitoare, la 22 august.

În Grecia, Universitatea Craiova a terminat la egalitate, 1-1 cu AEK Atena, care câștigase însă în Banie cu 2-0.

Formația elenă a deschis scorul în minutul 26 prin Mantalos iar oltenii au egalat prin golul marcat de bulgarul Ivanov în minutul 63.

Echipa antrenată de Corneliu Papură a ratat câteva ocazii mari de a înscrie în ultima parte a jocului.

AEK Atena va juca în play-off-ul Europa League cu turcii de la Trabzonspor.