FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova cu un spectaculos 3-2 în penultima etapă a sezonului regulat al Ligii Întâi.

A fost un derby că-n vremurile bune, cu goluri, penalty-uri, eliminări și spectacol în tribunele Arenei Naționale, unde s-au aflat aproape 19.000 de oameni, printre care și o galerie consistentă a oltenilor.

Ioan Hora a deschis scorul în minutul 27 dar oaspeții au egalat până la pauză dintr-o lovitură de la 11 metri transofrmata de portarul italian Mirko Pigliacelli, moment ce a stârnit primele tensiuni, “roș-albaștrii” simțindu-se luați peste picior.

Imediat după pauză Bărbuț a făcut 2-1 pentru Craiova însă Filip a egalat la doar două minute.

Finalul a fost încins: Kelic l-a împins în careu pe Tănase – penalty și eliminare. Hora a făcut 3-2 de la punctul cu var. La scurt timp Marius Avram a mai eliminat doi jucători, pe Man și Briceag, în urma unei altercații.

FCSB rămâne la 3 puncte de liderul CFR Cluj în timp ce Universitatea Craiova s-a îndepărtat acum la 6 lungimi.

Tot dumincă, FC Botoșani a remizat 1-1 cu Gaz Metan Mediaș și a ratat ocazia de a-și asigura un loc în play-off.

Moldovenii rămân pe locul al 6-lea cu un punct peste Viitorul și două avans față de Poli Iași. În runda decisivă, Viitorul și FC Botoșani se vor confrunta în meci direct iar în cazul unei remize poate profita Poli Iași, care va juca în deplasare la Hermannstadt.