Deriva în care se află cea mai titrată echipă românească de fotbal nu se mai oprește.

FCSB a suferit a 4-a înfrângere la rând în Liga 1: 1-2 pe teren propriu cu Poli Iași, în etapa a 6-a.

Moldovenii antrenați de fostul tehnician al “roș-albaștrilor” Mihai Teja, au deschis scorul în minutul 41 prin Cornel Frăsinescu, gazdele au egalat în minutul 52 dintr-un penalty transformat de Tănase, golul victoriei fiind marcat în minutul 73 de Florian Loshaj, cu un șut plasat din afara carelui.

Partida a fost marcată însă și de câteva erori destul de importante de arbitraj. Vicecampioana putea primi două penalty-uri la faulturi în careu asupra lui Gnohere și Adi Popa.

Deasemenea, golul formației pregătite de Vergil Andronache s-a înscris după ce mingea ieșise în afara terenului, iar Iulian Cristea nu a primit al 2-lea cartonaș galben după o intrare dură, în minutul 50.

FCSB a ajuns la a 4-a înfrângere, dintre care trei acasă, în ultimele 5 runde de campionat și se află acum pe locul al 11-lea, la egalitate cu nou-promovata Chindia Târgoviște.

Poli Iași rămâne neînvinsă și este în fruntea clasamentului, cu același număr de puncte cu campioana CFR Cluj.

Tot aseară, Universitatea Craiova a remizat, 1-1 în deplasare la FC Botoșani.

Moldovenii au deschis scorul în secunda 28 prin Catalin Golofca, iar pentru oltenii a egalat Nicușor Bancu în minutul 29.

Gruparea din Bănie a obținut astfel primul ei punct, după 6 înfrângeri consecutive, iar Botoșani este neînvinsă, cu 4 egaluri și două victorii.

Etapa a 6-a se va încheia luni, cu meciurile FC VoluntariGaz Metan Mediaș de la ora 18:00 și Astra GiurgiuFC Viitorul, de la ora 21:00.