FC Viitorul Constanţa a învins-o cu 4-1, pe teren propriu, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în ultimul meci din etapa a 17-a a Ligii 1.

Echipa antrenată de Gică Hagi s-a impus fără probleme într-un meci în care oaspeții au evoluat mai mult de o repriză în 8 jucători de câmp. Răzvan Tincu a fost eliminat pentru al 2-lea cartonaş galben în minutul 33, iar algerianul Rachid Bouhenna l-a urmat la vestiare în minutul 36.

Golurile constănțenilor le-au marcat Virgil Ghiţă în minutul 4, Louis Munteanu în minutul 52, Rivaldinho în minutul 79 şi Cosmin Matei în minutul 86 din penalty. Pentru Sepsi a înscris slovacul Pavol Safranko în minutul 27.

Meciul a consemnat debutul lui Leo Grozavu ca antrenor al echipei din Covasna.

După această vctorie, FC Viitorul a urcat pe locul al 2-lea în clasament, peste Universitatea Craiova și Astra Giurgiu și la două puncte de lidera CFR Cluj.

Sepsi Sfantu Gheorghe nu a mai câştigat de 7 etape, înregistrând 3 remize şi 4 înfrângeri și ocupând poziția a 11-a.

Viitorul este neînvinsă acasă în această ediție de campionat, cu 8 victorii şi un egal pe stadionul din Ovidiu.