Meci spectaculos în încheierea etapei a 5-a a Ligii 1. FC Viitorul și FC Botoșani au terminat la egalitate: 2-2, la capătul unei partide cu foarte multe ocazii la ambele porți.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 12 dintr-un penalty scos de George Ganea și transformat de brazilianul Eric, care a ajuns astfel la 64 de goluri și l-a egalat pe conaționalul său, Wesley, devenind astfel cei mai buni marcatori străini din campionatul României.

Pentru moldoveni a egalat macedoneanul Stefan Askovski, în minutul 27, apoi Gabi Iancu a readus avantajul în minutul 65, pentru ca tabela să o închidă tot Askovski, în minutul 81.

Ambele echipe au rămas fără înfrângere în acest sezon.

FC Viitorul a adunat 3 victorii și două egaluri, iar FC Botoșani are două victorii și 3 remize.

În clasament, echipa lui Gică Hagi este a 2-a, la două puncte de lidera CFR Cluj, iar botoșănenii sunt pe locul al 5-lea, la o distanță de 4 puncte de formația ardeleană.