Astra Giurgiu și FC Viitorul vor juca finala Cupei României la fotbal.

Constănțenii au eliminat-o pe Universitatea Craiova, în returul celei de-a a 2-a semifinale, jucată joi seară.

Echipa antrenată și finanțată de Gică Hagi a învins-o cu 2-0 acasă pe deținătoarea trofeului, după ce câștigase cu 2-1 și prima manșă jucată în Banie săptămână trecută.

În partida de la Ovidiu, Ianis Hagi a reușit “dubla”, marcând în minutele 6 și 86.

În repriza a 2-a, oltenii au ratat un penalty scos de portughezul Carlos Fortes, șutul lui Bancu fiind respins de portarul Cojocaru.

Tot în partea secundă, Craiova a mai ratat câteva ocazii mari.

Amintim, pe banca Universității a stat Corneliu Papură, după ce italianul Devis Mangia a fost concediat în urma înfrângerii din primul tur al semifinalei.

FC Viitorul va juca finala Cupei României cu Astra Giurgiu, care a trecut de CFR Cluj cu scorul general de 5-3.

Meciul pentru trofeu se va disputa la 25 mai, la Ploiești.