Două dintre favoritele la câștigarea Champions League, FC Liverpool și Paris St. Germain au debutat cu înfrângeri în faza optimilor.

Englezii, deținători ai trofeului, au fost învinși cu 1-0 în deplasare la Atletico Madrid. Golul a fost marcat încă din minutul 4, de Saul Niguez.

PSG a cedat în deplasare, 1-2 în fața Borussiei Dortmund, la care a strălucit din nou marea revelație a sezonului – norvegianul de 19 ani Erling Braut Haaland. Atacantul scandinav a marcat din nou de două ori, în minutele 69 și 77, și a ajuns la incredibila performanță de a înscrie de 10 ori în 7 meciuri.

Golul de onoare al parizienilor l-a înscris brazilianul Neymar, în minutul 75, din pasa lui Mbappe.

Miercuri se vor juca alte două meciuri: Atalanta – Valencia și Tottenham – Leipzig, iar celelalte 4 partide din turul optimilor Ligii Campionilor sunt programate săptămâna viitoare.