Deținătoarea trofeului Ligii Campionilor a învins-o după loviturile de departajare pe Chelsea, câștigătoarea Europa League.

În finala disputată la Istanbul, londonezii au deschis corul în minutul 36 prin francezul Olivier Giroud, iar “cormoranii” au egalat după pauză prin senegalezul Sadio Mane, din pasa lui Roberto Firmino.

La finalul primelor 90 de minute scorul a fost 1-1, iar în prima repriză a prelungirilor Liverpool a trecut în avantaj după un gol reușit de același Mane, tot din pasa brazilianului Firmino. Chelsea a egalat însă, 2-2 în minutul 101, dintr-un penalty transformat de italianul Jorginho.

La loviturile de departajare, pentru echipa antrenată de Jurgen Klopp au transformat tot cei 5 executanți, iar la gruparea pregătită de Frank Lampard a ratat atacantul englez de 21 de ani Tammy Abraham.

Să mai spunem și că finala Supercupei Europei a fost arbitrată în premieră de o brigadă feminină, condusă la centru de franțuzoaica Stephanie Frappart.