Pilotul Esteban Ocon (Alpine-Renault) a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, pe circuitul de la Hungaroring (4,381 km).

Francezul și-a trecut în palmares întâiul Grand Prix al carierei sale.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Vettel (Aston Martin-Mercedes) şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), care a revenit pe prima poziţie în clasamentul general al piloţilor după ce monopostul lui Max Verstappen, liderul la zi, a fost avariat în accidentul din primul tur şi a terminat pe poziţia a 10-a. Hamilton a plecat din pole position şi avea doar 8 puncte în urma lui Verstappen.

Ungaria a găzduit duminică ultimul Grand Prix înainte de vacanţa de vară pe o vreme caniculară dar şi ploioasă, şi pe fondul tensiunilor dintre Verstappen şi Hamilton care au apărut după implicarea celor doi în incidentul de la Silverstone.

Campionatul mondial de F1 se va relua la finele lunii august cu MP al Belgiei.