FCSB a învins Șahtior Karaganda în prima manşă din turul al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal.

Roș-albaștrii s-au impus cu 1-0 în meciul disputat pe Arena Națională, în fața a 5.800 de suporteri. Golul a fost marcat de Andrei Cordea (’38).

Inclus în lotul antrenat de Dinu Todoran, Florinel Coman a revenit pe teren după o pauză de 4 luni, cauzată de accidentări.

Vicecampioana României se va deplasa, săptămâna viitoare, în Kazahstan.

Dacă va trece de Şahtior Karaganda, FCSB va juca în turul al treilea preliminar contra formaţiei ucrainene Kolos Kovalivka (locul 4 în campionatul trecut). FCSB ar juca prima manşă în deplasare, pe 5 august, iar revanşa la Bucureşti, pe 12 august.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida cu formaţia slovacă Spartak Trnava disputată, joi seara, pe Stadionul Antona Malatinskeho din Trnava.

Dacă va trece de Spartak Trnava, echipa pregătită de Leo Grozavu va înfrunta învingătoarea din întâlnirea Sutjeska Niksic (Muntenegru) – Maccabi Tel Aviv (Israel), în turul al treilea preliminar. Sepsi OSK ar fi gazdă în prima manşă, pe 5 august, iar partida revanşă o va juca în deplasare, în data de 12 august.

În schimb, Universitatea Craiova a fost învinsă de echipa albaneză FK Laci. Pe arena din Elbasan, adversarii oltenilor s-au impus cu 1-0.

În cazul în care ar reuşi, totuși, să o elimine pe Laci, Universitatea Craiova o va avea ca adversară pe Anderlecht Bruxelles. Dubla cu Anderlecht, formaţie clasată pe patru în ediţia trecută a campionatului belgian, prevede un prim meci la Craiova, pe 5 august, iar al doilea la Bruxelles, pe 12 august.

Din acest sezon al cupelor europene nu mai este valabilă regula golurilor marcate în deplasare, în caz de egalitate la general după două partide urmând să se joace prelungiri, iar în caz că egalitatea persistă, să se execute lovituri de departajare.