Semifinalele EURO 2020 încep marți cu meciul dintre Italia și Spania. Partida se joacă de la ora 22.00 pe stadionul Wembley din Londra. Cele două selecționate se confruntă pentru a patra oară consecutiv la un turneu final al europeanului de fotbal.

Prima oară, Italia și Spania s-au luptat în sferturile de finală ale EURO 2008, când mai departe a mers Spania. În 2012, Italia și Spania au jucat în grupe, remiză 1-1, și apoi în finală, când Spania a câștigat partida cu 4-0.

În 2016, în sferturi a fost rândul Squadrei Azzura să ajungă în etapa următoare după ce a învins echipa iberică cu scorul de 2-0. Revenind la meciul din această seară, Italia nu îl va pitea folosi pe fundașul Leonardo Spinazzola, în timp ce Spania nu știe dacă îl va putea folosi pe Pablo Sarabia.

Meciul din această seară de la ora 22.00 de pe Stadionul Wembley va fi arbitrat la centru de germanul Felix Brych.

A doua semifinală, între Anglia și Danemarca va avea loc mâine seară.